środa, 22 maja 2013

Przed zachodem słońca/Before SunsetŻegnając się w Wiedniu, obiecywali sobie, że spotkają się za pół roku. Musiało minąć jednak 9 lat, by los zetknął ich ponownie. 

On właśnie promuje w Paryżu książkę, opowiadającą o ich spotkaniu. Ona wiedzie spokojne, choć pozbawione namiętności życie. Spotykają się na promocji w jednej z paryskich księgarni. Tym razem mają niecałe dwie godziny, by poznać się na nowo i dowiedzieć, dlaczego zaprzepaścili swoją szansę na szczęście.
I znowu spacerują, podziwiają i rozmawiają. Przede wszystkim rozmawiają.

Początkowo o nic nieznaczących błahostkach, później o sobie i uczuciu, które ich kiedyś połączyło. O teraźniejszości i przeszłości. Popełnionych błędach, zawiedzionych nadziejach, utracie wiary w miłość. 

Celine i Jessiego połączyła chemia, której z biegiem lat się jeszcze pogłębiła.  
A gdybyśmy się spotkali ponownie w Wiedniu, czy wyszłoby nam? Oboje wybrali łatwe, choć pozbawione wielkich namiętności życie. Reżyser zdaje się mówić: przecież mogli wymienić się numerami telefonów, adresami, ale nie zrobili tego. Dlaczego? Czy z obawy, że, gdyby jednak im nie wyszło, ich spotkanie przestałoby być jedyne i wyjątkowe? Czy staliby się jedną z wielu znudzonych życiem i sobą par? Życie obeszło się z nimi dobrze, choć nie można powiedzieć, by byli szczęśliwi. Ona skacze z kwiatka na kwiatek, on jest nieszczęśliwy w związku, z którego nie umie się wyplątać. Spotkanie po 9 latach zdaje się być odpowiedzią na ich problemy. Ale czy aby na pewno? Czy tym razem będą potrafili wybrać miłość, nie szukać wymówek?

Let me sing you a waltz
Out of nowhere, out of my thoughts
Let me sing you a waltz
About this one night stand…


Otwarte zakończenie pozwala każdemu zdecydować, jak dalej potoczyły się losy Celine i Jessiego. Reżyser zostawia ich w zawieszeniu, rozmarzonych i chyba szczęśliwych…

Ocena: 8,5/10.

Czytaj też o „Przed wschodem słońca".

20 komentarzy:

 1. Wysoko oceniłaś! Fabuła nie wydaje mi się specjalnie odkrywcza, ale widać jest w niej jakaś magia, która może zachwycić... Może warto pamiętać o tym tytule:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, jest... Piękny, zachwycający, magiczny film...

   Usuń
 2. Akurat mam nastrój na takie filmy. Rozejrzę się i być może obejrzę jeszcze w tym tygodniu. Może i fabuła nie jest zbyt oryginalna, ale na pewno dość ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś mi się kojarzy ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza część podobała mi się chyba odrobinę bardziej, ale "Przed zachodem słońca" trzyma poziom. Nie mogę się doczekać kolejnej części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja, i ja! Oby jak najprędzej się ukazała na dvd!:)

   Usuń
 5. UWIELBIAM te filmy i tak bardzo czekam, by obejrzeć "Przed północą", i strasznie się cieszę na kolejne spotkanie z Julie i Ethanem:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar obejrzeć, "Przed wschodem słońca" również :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z przyjemnością obejrzę film:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Się wczułam dzięki Tobie w klimat... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ten film w planach od kilku lat i w sumie nie wiem co mnie powstrzymuje przed seansem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zawsze otwarte zakończenie to dobry pomysł... obejrzę kiedyś ten film i zobaczymy, czy tu mi nie będzie przeszkadzało, bo czasem zbyt bardzo chcę wiedzieć jak potoczą się losy bohaterów, że otwarte zakończenie wcale mi się nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku wyszła kolejna część filmu, więc zakończenie już nie jest takie otwarte...:)

   Usuń
 11. Nie zawsze podobają mi się właśnie takie otwarte zakończenia, kiedy trzeba się domyślać dalszego ciągu danej historii. Ale trzeba przyznać, że jest to ciekawy zabieg. Może ten film mi się spodoba;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fabuła ,,Przed zachodem słońca'' wydaje mi się jakoś znajoma, ale nie jestem do końca przekonana, czy akurat ten film oglądałam, czy może jakiś z podobną historią. Jestem w głębi duszy romantyczką, dlatego lubię takie piękne, miłosne historie, ale nie znoszę otwartego zakończenia. Bardzo mnie ten aspekt irytuje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam Julie Delphy. Zawsze gra postacie, które zdecydowanie coś w sobie mają:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Odwieczny motyw, spotkanie po latach, stracone szanse, nowe nadzieje. Lubię otwarte zakończenia, ale nie zawsze, czasami niedopowiedzenia męczą, tka jak męczyły Hazel w książce Johna Greena. Wole mieć wybór co do własnej ich wersji, ale nie za duży :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak, właśnie, przypomniało mi się, że pisałaś również o pierwszej części :) i z tego co czytam w komentarzach, wyszła już również kolejna... A ja nawet pierwszej nie obejrzałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciiiii... Nie przypominaj mi o tej serii. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli już miałabym wybierać, to "Przed zachodem słońca" jest moją ulubioną częścią z wszystkich trzech filmów :-)

  OdpowiedzUsuń