sobota, 4 sierpnia 2012

Na Szlaku Zamków Piastowskich: Zamek Książ i Zamek w Bolkowie


Korzystając z ładnej pogody, postanowiliśmy się wybrać z M. za miasto. Nasz wybór padł na położony trochę ponad 70 km od Wrocławia Zamek Książ w Wałbrzychu, a że stamtąd do Bolkowa jest jak rzut beretem (ok. 20 km), pojechaliśmy zwiedzić i Zamek w Bolkowie.


Zamek Książ jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce i znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, zajmującego obszar 32 km2. Jego budowę zlecił książę Bolko I Surowy pod koniec XIII wieku. Obecny wygląd Książ zawdzięcza przebudowie, dokonanej w latach 1907-1938 przez Jana Henryka XV von Hochberga. Zamek wszedł w posiadanie dynastii Hochbergów już w 1509 roku i pozostał ich własnością aż do 1941 roku, kiedy to naziści go skonfiskowali.

We wnętrzu pałacu można obejrzeć komnaty, wystawy okolicznościowe, zdjęcia rodzinne i przedmioty osobiste Hochbergów. Szczególnie interesujące jest wszystko, co związane z księżną Daisy, a więc Marią Teresą Oliwią Hochberg von Pless. Daisy była angielską arystokratką, uznawaną za jedną z najpiękniejszych kobiet w Europie. Po wyjściu za mąż za Jana Henryka XV i przybyciu do Książa, dokonała prawdziwej rewolucji: zdegustowana sztywną etykietą dworską i warunkami higienicznymi, wprowadziła zmiany, które uprzyjemniły życie niemieckiej arystokracji.

O tyle, o ile w Wałbrzychu faktycznie jest, co oglądać i podziwiać, to z Zamku w Bolkowie pozostały jedynie ruiny, choć podobnie jak Książ, założony został w XIII wieku. Wiele miejscowych legend jest jednak, związanych z tym miejscem. Jeszcze w 2000 roku prowadzono badania, mające na celu odnaleźć Bursztynową Komnatę. Niestety zakończyły się jedynie odkryciem przejścia podziemnego. Co ciekawe, na terenie Zamku kręcono „Wiedźmina”, a także serial „Tajemnica twierdzy szyfrów” (przedstawiono go jako zamek w Szkocji) i program „Ziarno”, który, jeśli jesteście mniej więcej w moim wieku, z pewnością pamiętacie.


Książ:

i Bolków:

Źródło informacji:
- wikipedia
- http://www.ksiaz.walbrzych.pl/

8 komentarzy:

 1. lubię zwiedzać zamki wszelakie
  mam jakiś sentyment do tego typu miejsc

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym pozwiedzała... Piękne zdjęcia aż chce się wyjechać i zwiedzać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym się tam wybrała skoro jest tam tak pięknie :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obydwa zamki są mi znane... niestety jedynie z przewodników. W ogóle ubolewam ale zachodnią PL chyba mam najmniej "objechaną". A u Was, w województwie dolnośląskim naprawdę jest co zwiedzać. Z priorytetów w bliższej lub dalszej okolicy muszę kiedyś koniecznie zobaczyć wspomniany przez Ciebie zamek Książ, Świątynię Wang w Karpaczu i Kościoły w Świdnicy i Jaworze.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Zamek Czocha - ma o wiele piękniejsze komnaty niż Książ. Świątynia Wang w Karpaczu nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia, trochę przereklamowana jest.

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia i świetny pomysł na wpis.;)

  OdpowiedzUsuń
 6. 17 razy?! jaki to film? ;)
  ja już nie pamiętam ile razy oglądałam "Dumę i uprzedzenie" z 2005 roku czy "Zakochaną złośnicę" z 1999 roku :D a to ie wszystkie moje ulubione filmy ;)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. polecam zamek bierzgłowski pod Bydgoszczą. stary (XIII-XIV) wieczny, krzyżacki i bardzo dobrze utrzymany, przede wszystkim przez naszych sąsiadów z zachodu ;)

  OdpowiedzUsuń