poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Zakochani w Pradze


„Praga - jak chyba wiecie - to miasto przepiękne i prawdziwy raj dla ludzi mojego pokroju, to znaczy zakochanych w starociach i zabytkach.”

Stolica Czech to miejsce tak urokliwe i piękne, że aż chciałoby się tam zamieszkać. Wszyscy zachwycają się Paryżem, Rzymem i Barceloną, a mało kto docenia Pragę, która ma tak wiele do zaoferowania i do tego położona jest blisko Polski. Wczoraj, wróciwszy z mojej już piątej wizyty w tym mieście, stwierdziłam, że nigdzie za granicą nie czuję się tak dobrze. Czesi to taki przyjazny naród, a ich kultura jest tak różnorodna i momentami zaskakująca, że najchętniej porzuciłabym mój kochany Wrocław, by zamieszkać w Pradze, choć na krótki czas.

Nie będę Was kochani zanudzać historią, bo to jest rzecz, którą sami na pewno chętnie poznacie, gdy będziecie kiedyś chcieli zwiedzić Pragę. Zamieszczam za to zdjęcia i zapraszam do oglądania, ale przedtem jeszcze jeden cytat:

„Do Pragi jechałem już po raz drugi. Z pierwszego swego pobytu, który wypełniony był zwiedzaniem zabytków, utrwalił mi się w mej pamięci obraz miasta o niepowtarzalnej urodzie. Wędrówka po nim jest nieustającą przygodą, co krok zaskakuje jakiś piękny zakątek. Trzeba by tu żyć długie lata, aby poznać wszystkie urocze zaułki, bulwary, skwery, place i placyki.”  
Kłódki zakochanych: Bobasy Davida  Černego:
 Pomnik Ofiar Komunizmu:I na koniec słynna Złota Uliczka. Poniższe zdjęcie nie jest mojego autorstwa, a winny temu jest tłok. Z trudem można było się przecisnąć, a co dopiero zrobić zdjęcie ;)Cytaty z książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic".

12 komentarzy:

 1. jeszcze nie miałam okazji się tam wybrać, ale z chęcią bym obejrzała z bliska te wszystkie miejsca ukazane na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam w Pradze, a z tego co widzę, to piękne miasto. Super fotki! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy wykupione weekendowe noclegi za 2 tygodnie-polecasz coś szczególnie poza rzeczami oczywistymi do zobaczenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu masz adres do bardzo fajnej stronki: http://www.zlotapraga.pl/, która na pewno będzie dobrym przewodnikiem. Jeśli jedziecie tylko na 2 dni to nie uda Wam się zobaczyć nawet wszystkich najważniejszych zabytków. Polecam Ci szczególnie wzgórze Petrin, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto. Warto wiedzieć, że w knajpach Prażanie sami doliczają 10% napiwku do ceny, więc trzeba mieć zawsze troszkę więcej pieniędzy.

   Usuń
 4. Świetne cytaty ;) Zdecydowanie nie doceniamy Pragi, ale to chyba dlatego, że jest na wyciągnięcie ręki.

  Zdjęcia są po prostu prześliczne, a ostatnie kojarzę bardzo dobrze, bo mam je w albumie "100 cudów świata" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest coś w tym, co mówisz. To trochę tak jak z tym przysłowiem "Cudze chwalicie, a swego nie znacie".

   Usuń
 5. Lubię takie klimatyczne miejsca. Chociaż znajoma opowiadała, że dla turystów to nawet japońskie miecze samurajów wyłożyli na deskach do prasowania. Absurd. No i niedobre te czeskie piwo, ale co kto lubi;)
  Zapraszam: written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miasto! Nigdy nie byłam, a już od dawana chcę to zmienić. Może uda mi się w przyszłe wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja od wielu lat marzę by pojechać do miasta, w którym moja prababcia się wychowała. słyszałam, ze jest ono przepiękne...

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam kiedyś w Pradze, ale na wyciecze szkolnej w podstawówce i nic z tego nie pamiętam, a na pewno nie byłam na tyle świadomą osobą wtedy, by docenić uroki tego miasta. Wszystko, więc przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wycieczki szkolne mają to do siebie, że niewiele się z nich pamięta. No może poza wygłupami w autobusie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również kocham Pragę całym sercem!

  OdpowiedzUsuń