czwartek, 2 sierpnia 2012

„Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki” Marcel Pagnol, czyli wspomnienia z dzieciństwa w Prowansji


Taka jest słabość naszego rozumu – najczęściej używamy go, by uzasadnić to, w co wierzymy.”

Do tej książki nie trzeba mnie było długo przekonywać, wystarczyło napisać, że to ciepła opowieść o dzieciństwie, spędzonym w pachnącej lawendą Prowansji, bym pobiegła do księgarni i kupiła egzemplarz. Przeczytałam już wiele pięknych recenzji „Wspomnień z dzieciństwa” Pagnola, ale mam wrażenie, że żadna z nich i tak nie oddała uroku tej powieści. Trudno pisać o tak niezwykłej lekturze, pewnie dlatego do swojej recenzji długo się zabierałam.

„Chwała mojego ojca” i „Zamek mojej matki” opowiadają o dzieciństwie Marcela Pagnola, jego rodzinie i przyjaciołach. Wraz z bohaterem czytelnik wędruje przez prowansalskie wzgórza, uczestniczy w polowaniach i zawiera pierwsze przyjaźnie. Autor, poprzez niezwykle malownicze opisy, zabiera nas w miejsca, w których aż chciałoby się pozostać na zawsze. Nietrudno sobie wyobrazić dzieciństwo małego Marcela, któremu towarzyszył śpiew cykad i świerszczy.

Pierwszoosobowy narrator opowieść zaczyna od zarysowania historii swojej rodziny, dzięki czemu sporo dowiadujemy się także o zwyczajach, panujących w przedwojennej Francji. Akcja książki toczy się leniwie, przyśpieszając jedynie w kluczowych momentach. Pagnol ma dar opowiadania: w humorystyczny sposób przedstawia przygody małego chłopca, który w La Treille odkrył świat magii. Książka jest także pełna miłości, pisarz z czułością i szacunkiem opowiada o swoich rodzicach i młodszym bracie Pawełku. Już pierwsze strony są obietnicą niezwykłej podróży: czytając tę historię nie sposób bowiem nie przenieść się w opisywane miejsca. Aż chciałoby się rzucić wszystko i osiedlić w małym domku na prowansalskiej ziemi.

W wydaniu polskim nie podobało mi się spolszczanie imion – zabieg całkowicie niepotrzebny i psujący klimat powieści. Poza tym wydaje mi się, że zbyt dużo miejsca w książce zajmują opisy polowań. Może gdybym kiedyś była małym chłopcem, spojrzałabym na nie przychylniejszym okiem ;) Pamiętam do dziś, jak mój młodszy brat potrafił przez kilka godzin chodzić za świerszczem, tylko po to, by go złapać i pokazać rodzinie. Pewnie on byłby zauroczony polowaniami Marcela.

źródło zdjęcia: http://www.rental-provence.com/

Pagnol stworzył ciepłą, humorystyczną historię, do której czytelnik będzie chętnie wracał. Z „Chwałą mojego ojca” i „Zamkiem mojej matki” przeżyłam niesamowitą przygodę, z której wróciłam trochę dojrzalsza. Mądrość głównego bohatera powieści może niejednego dorosłego wprawić w zdumienie. Pozostaje mi pobiec do księgarni po kolejną część cyklu i zanurzyć się lekturze.

Ocena: 7,5/10.

8 komentarzy:

 1. Czytałam już o tej książce. Może kiedyś sama pobiegnę do księgarni (czytaj Allegro) ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na spolszczenie imion nie zwróciłam większej uwagi, ale mi też czasem przeszkadzały te polowania... no ale przymknęłam trochę na nie oko, bo przecież Marcel nie mógł bawić się lalkami :) W każdym razie jestem zakochana w tej książce i jej kontynuacji - polecam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna obiecuje sobie, że sięgnę po utwory Pagnola. Może Twoja pozytywna recenzja wreszcie mnie zmotywuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna obiecuje sobie, że sięgnę po utwory Pagnola. Może Twoja pozytywna recenzja wreszcie mnie zmotywuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. wszędzie natykam się na pozytywne opinie książek tego autora, więc będę musiała się za nim rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z tą recenzją ;) Książki Pagnola mają swój niepowtarzalny klimat. Przeczytałem już Wspomnienia z dzieciństwa, przede mną Żona piekarza ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowna książka, prawda? Masz rację strasznie trudno było napisać jej recenzję, która oddawałaby głębię opowieści i jednocześnie nie psuła zabawy potencjalnym czytelnikom. Niektóre książki nie dają się tak po prostu zrecenzować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść bardzo urokliwa, niestety napisanie czegokolwiek było katorgą... Już nawet miałam zrezygnować;)

   Usuń