sobota, 22 września 2012

Jean-Jacques Sempé i jego światSempé to jeden z najbardziej lubianych i znanych rysowników na świecie, zwłaszcza wśród moli książkowych. Także polscy czytelnicy doskonale kojarzą jego ilustracje, które od wielu lat są ozdobą serii o Mikołajku, a ostatnio także świetnie uzupełniają treść wspomnień Marcela Pagnola. Co ciekawe, Sempé został wyrzucony  ze szkoły za fatalne wyniki w nauce i brak zdyscyplinowania, po czym podjął pracę jako domokrążca, a sprzedawał... proszek do czyszczenia zębów. Jego życie odmieniło się dopiero po przeprowadzce do Paryża, gdzie wkrótce podjął współpracę z autorem książek o Mikołajku - René Goscinny. Artysta stale  współpracuje m.in. z „The New Yorker” i „Paris Match”. Pierwszy tom rysunków Sempé – „Rien n'est simple” – ukazał się w 1961 roku, do tej pory wydał ich 29. W Polsce w 2007 roku ukazał się album „Sempé i jego świat”, będący zbiorem najlepszych ilustracji.


Jestem zdania, że na rysunki Sempé zawsze przyjemnie popatrzeć, więc kiedy ostatnio je przeglądałam, postanowiłam pokazać Wam kilka, które wyjątkowo przypadły mi do gustu. Na dobry początek dnia.
  Zdjęcia pochodzą głównie ze strony: http://www.newyorkerstore.com/.

5 komentarzy:

 1. uwielbiam ilustracje Sempego, są przepozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja uwielbiam tego pana! Dziękuję tym samym za ten wpis, bo wcześniej nie wiedziałam, ze w Polsce opublikowano zbiór jego ilustracji. Są one tak przyjemne, że od samego patrzenia na nie poprawia mi się humor :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam się powstrzymać i zamówiłam album "Sempe i jego świat" na allegro. Całą winę zrzucam na Ciebie :)

   Usuń
  2. Uznana za winną, skazana na książkową banicję :P

   Usuń
 3. Sempégo znam tylko z "Mikołajka", lektury szkolnej mojej siostry. Ciekawe miał koleje życia, jak się okazuje chyba dość wielu sławnych ludzi, zanim odniosło sukces, zajmowało się karierami, o które nikt by ich nie podejrzewał...

  OdpowiedzUsuń